My First Research Paper: “Intrusion Detection with Probabilistic Neural Network: Comparative Analysis”

Previses month, I presented my first academic presentation on “International Conference on Advanced Technologies, Computer Engineering and Science (ICATCES’18)” at Karabuk University, Safranbolu. My presentation title is “Intrusion Detection with Probabilistic Neural Network: Comparative Analysis”. A significant experience for me. My paper abstract below;

Abstract: The use of machine learning techniques has significantly increased recently. The classification of normal or abnormal situations in network traffic is successfully applied with machine learning techniques. It is possible to encounter False Positive situations during the classification process. With Probabilistic Neural Network (PNN) model, it is aimed to explore the intrusion and its types within network traffic with probabilistic distribution. Knowledge Discovery Dataset (KDD99) will be used in this study.

Keywords: Probabilistic Neural Network, Intrusion Detection, KDD99.

I shared my paper and app below links.

Source code: https://github.com/ibrahimatay/kddanalyzer

Paper (481p.): http://icatces.org/home_files/proceeding_book_2018.pdf

DGS Tecrübem

Blog yazmaya 2008 yılında lise ödevi olarak, web tabanlı bir çözüm geliştirmek amacı ile başladım. Şuan 2016 yılındayız. Yaklaşık 2 yıldır blog yazmıyorum. Yapmak istediğim birçok farklı adımı hayatta geçirdim. Bu yazımda ise, bu süre içerisinde en çok emek verdiğim, lisans eğitimi tamamlama sürecimi anlatıyor olacağım.

2009 yılında teknik meslek lisesinden mezun oldum.  2011 yılında ise, Namık Kemal Üniversitesi, bilgisayar programcılığında mezun oldum. Mezun olduğum dönem hemen sonrasın DGS(dikey geçiş) olarak bilinen lisans(benim için mühendislik eğitimini) tamamlama sınavına girdim. Fakat yeterli puan kazanamadığım ve ekonomik olanaksızlıklar nedeni ile gerçekleştiremedim.

2013 ve 2014 yılları arasında yoğun olarak orta ve büyük ölçe de yazılım geliştirmeye ve proje yönetimi ile ilgili deneyim kazanmaya ve sertifika almak için çalıştım. Bu sürecin sonunda NPDP eğitimi ve PMI-ACP sertifikalarını kazandım. Yüksek okuldan mezun olduğum dönemde günümüze kadar danışman, çözüm mimari ve yazılım mühendisi olarak çalışma hayatında devam ediyorum.

2014 yılında kazandığım deneyimler, gelecek de lisans ve  yüksek lisansın kariyer için önemli olduğunu öğrendim. Tarihler 30.05.2014 gelindiğinde NPDP koçum Hasan hocanın desteği(Kendisine çok teşekkür ederim.) ile DGS sınavına girdim.

Sınav girişi ile sonuçlarının arasında 2 aylık sürede ortalama alabileceğim puanı hesaplayıp, girebileceğim okulların lisesini çıkarmak için çalışmalar yaptım. Ekonomik olarak tekrar üniversiteye dönebilmek ve eğitimi devam ettirmek için full-time çalışmaya devam etmem gereksimi ise yaptığım hesaplarda çıkartmama gerekiyordu. Bu neden ile okul seçerken aşağıdaki nitelikleri göz önünde bulundurmaya çalıştım.

 • İşyerine ulaşım kolaylığı
 • Tercihlerde yapılacak burs olanakları
 • Yüksek okulda aldığım derslerin en çok sayılması yani ders içeriklerin uyuşması

Göz önünde bulundurduğum nitelikler, internet de okuduğum tecrübeler ve içerisinde bulunduğum durum bağlantılı olarak seçmiştim. Fakat üniversite girişi sonrası ortam değişkenleri ve bazı yanlış bilgilendirmeler ile risk maliyetimi artırmama neden oldu.

Tercih zamanı geldiğinde çalıştığım şirketin Zincirlikuyu da olması, ilk tercih de %40 vermesi ve ders içeriklerinin yüksek oradan eşleşmesi nedeni ile Okan üniversitesini seçtim. Bu süreç de  önemli bir ayrıntı var ki, ben mühendislik eğitimlerinin üniversitenin Mecidiyeköy yerleşkesinde olduğunu sanıyordum. Tek tercih olarak Okan Üniversitesi’ni seçtim. Kayıt günü geldiğinde kayıt işleminin ve mühendislik(derslerin) fakültesinin Tuzla kampüsünde olduğunu öğrendim.

Evimin Bahçelievler de olması, işyerinin Zincirlikuyu ve okulun Tuzla da olması 2 içerisinde büyük zorluklar yaşamama neden oldu. Tabi ki, ilk aşamada daha farklı sorunlar ile savaşmak zorundaydım. Okul kayıt süreci başladığım da elimde bulunan para ile okulu tüm ödemesini yapamayacak durumdaydım. Okul bir uygulama olarak banka kredisi kullanılmasına olanak tanıyordu. Fakat öğrenci kendisi için kredi çekemiyordu. Bu içerisinde bulunduğum durumdan bana en çok Melike ablam yardım etti. Ona ne kadar teşekkür etsem az gelir.

Kayıt işlemlerinin tamamlanması ile öğrenci kimlik kartını aldım. Keşke kimlik kartını alınca diplomayı verseler. Sırada iş ve okul saatlerini ayarlamam vardı. Konu ile ilgili daha önce müdürüm ile konuşmuştum. Fakat konuyu ilk açtığımda sanırım, geçici bir düşünce sanmıştı. Öğrenci kimlik kartını alıp, müdürümün kaşısına geçtiğimde aşağıdaki diyaloglar gerçekleşmişti.

“abi mühendislik eğitimi tamamlama istiyorum. Gerekir ise hafta sonu da çalışırım”

“okul nerede“

“Tuzla da abi”,

“araba ile mı gideceksin”

“Toplu taşıma ile gideceğim.”

“Tamam, okula gidersin. Akşam da gelip mesayi tamamlarsın ”

Bu diyalog kurduğum ve bana bu izini veren Kadir abime çok teşekkür ederim.

Artık okul için birçok konuyu çözdüm diye düşünürken, ders saydırma ve seçim sürecini gerçekleştirmem gerekiyordu. Benim bu adımda yaptığım hatalar hayatımı çok fazla zorladı.  Yaptığım hatalar ve önerileri aşağıda bulabilirsiniz.

Hatalar;

 • Ders saydırma sürecinde evrak numaralarını almadım.
 • Direk ağır sayısal dersleri aldım.
 • Yüksek okuldan mezun olalı 3 yıl olduğunu için ders çalışmayı unuttum. Kazanmak zaman aldı.
 • “Ben sektörde bunu yıllardır yapıyorum. Bu gereksiz” demeyin. Hocaları gözünde iyi bir intibah bırakmıyor.

Öneriler;

 • Ders programını iyi inceleyin.
 • Öncelikli olarak okula alışabilmeniz için meslek bilginize uygun dersler seçin.
 • Aldığınız her dersi proje yönetir gibi izleyin. Paydaş listenizi iyi yapın.
 • Dersi daha önce almış olan kişileri bulun, ders notlarını ve hoca yorumlarını alın.
 • Hocalar ile aranızı iyi tutun.
 • Hocaları LinkedIn üzerinden ekleyin.
 • Güvenebileceğiniz arkadaşlar edinin.

Okul başladığın da ev, okul ve işin birine uzak olması sabah 5de evden çıkmamı taksi, metrobus, metro ve IETT araçlarını kullanarak, 9 da ders de olmak tam anlamı ile anlatılmaz yaşanır diyebilirim. 2 yıl boyunca ders programı ve hocaların sağladığı yoklama insiyatifleri ışığında bu şekilde yola çıktım. Öğlen 1de işe gelerek, akşam 11de işten çıktım. Eve varmam 1 olarak devam ettim.

Eğitim sürecinde hayatımı etkileyen iki durum vardı. Bunlar stres ve uykusuzluk olmuştur. Çalıştığınız ortamda sürekli stres artar, okul da artar ve uykusuzluk devam eder.

Yüksek okuldan mezuniyetten sonra 3 yıl geçmesi ve öğrenci alışkanlıkların yerine, yenilerinin alması, insanı çok zorluyor. Özel ders için doğru hocayı bulma, okunaklı ve net yazılmış ders notları bulmak hiç kolay olan süreçler olmuyor. Eğer çalışarak okuyorsanız her ders de tanıdığınız kişilerin olması ve hatta paydaş yönetimi gibi güncellemeler almanız, ders takibi için büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Tabi unutulmaması gereken bir şey varsada sizin ile paylaşım yapan kişiye cömert davranmanız gerektiğidir. Çünkü o kişiler kendi emeğini size verir.

2 yılık duraksız koşu sonunda okumanın, çalışmaktan daha zor olduğunu öğrendim.  Bu paylaşımı özellikle DGS sınavı ve lisans tamamlama sürecini gözünde büyüten arkadaşlarım için yazdım. Eğer isterseniz sizde başarabilirsiniz. Bugüne kadar akademik aldığım eğtimleri listelediğimde aşağıdaki listeyi elde etmekteyim.

 • Güngören Teknik Meslek Lisesi, Veritabanı Programcılığı, 2009
 • Namık Kemal Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı, 2011
 • Anadolu Üniversitesi, İktisat, 2014
 • Okan Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği, 2016

Gelecek 5 yılık süreç için yeni bir planım var. Süreci yüksek lisans ile devam ediyor olacağım. Bu süreç de emeğini paylaşan ve desteğini eksik etmeye herkese çok teşekkür ederim.

ASP.Net MVC 2 Sonrası HtmlHelper Geliştirme

Günümüzün en büyük problemi zamanın olduğunu söyleyebiliriz. Zaman hızlı geçmesinde ya da yetmemesinde şikayet ederiz. Unutulmamalıdır ki, zaman beraberinde birçok yeniliği de getirmektedir.

ASP.Net MVC kütüphanesi ilk yayınladığı günden günümüze birçok yenilik ve güncellemeler ile olgun bir hale aldı. ASP.Net MVC kütüphanesi 1 ve 2 sürümlerinde temel anlamda MVC tasarım desenin Web üzerinde uygulanması ile ilgili iyi bir çözüm olduğunu kanıtlamıştır. ASP.Net MVC 3 sürümü ile de kurumsal iş uygulamalarında kolaylaştıracak birçok yenlik eklemiştir.

Web geliştiricinin bilmesi gereken bilgiler arasın da geliştirmiş olduğu sayfa elemanlarını üretimdir. Uygulama geliştirme sürecinde ASP.Net MVC kütüphanesinde kullanılıyor ise, gereksinim duydukça ASP.Net MVC arayüz fonksiyonlarının  (htmlhelper) geliştirmesi gerekmektedir. ASP.Net MVC kütüphanesi sürümler arasında bazı farklılıklar göstermektedir. ASP.Net MVC (1) ve 2 sürümlerinde  ara yüz metot  geliştirmesi hakkında “ASP.Net
MVC de HtmlHelper Geliştirmek
” başlığı altında anlattığım gibi uygulanmaktadır. Ama ASP.Net MVC 3 ve sonrası sürümlerinde ara yüz metot geliştirme sürecinden bazı değişimler meydana gelmiştir.

Aşağıdaki kaynak kod parçası ile ASP.Net MVC 3 ve ileri sürümlerinde ara yüz metot örnek kod parçasını bulunmaktadır.

Hazırlanan örnek, “ASP.Net MVC de HtmlHelper Geliştirmek” makalesinde de uyguladığım gibi temelde sayfa içerisinde “img” etiketini konumlandırmayı amaçlamaktadır. Uygulama örneğini
çalıştırdığımız da aşağıdaki ekran görüntüsünü elde etmekteyiz.

Çalışmada kullanmış olduğum uygulama örneğini Visual Basic ve C# dilleri kullanarak hazırladım. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak uygulama örneğini ve konu ile ilgili diğer içeriklere erişebilirsiniz.

MvcExtonsionMethod

https://github.com/ibrahimatay/MvcExtonsionMethod

ASP.NET MVC Öğreniyorum – 18 (Arayüz Tasarımı)

http://www.ibrahimatay.com/post/2011/7/25/ASPNET-MVC-Ogreniyorum%E2%80%9318-(-Arayuz-Tasarimi-)

ASP.Net MVC de View nasıl Geliştirilmeli

http://www.ibrahimatay.com/post/2010/8/28/ASPNet-MVC-de-View-nasil-Gelistirilmeli

ASP.Net MVC de HtmlHelper Geliştirmek

http://www.ibrahimatay.com/post/2010/11/21/ASPNet-MVC-de-HtmlHelper-Gelistirmek

 

ASP Net MVC 5 ile Web Uygulaması Geliştirme İnternet Seminer Notları

Zaman hızla geçiyor. Geçen zamanı, yaşadığımız değişimler ile fark ediyoruz. Özellikle teknoloji üreten kişiler olarak, birçok aracı son kullanıcıya ulaşmadan kullanmaktayız. Fakat çoğuz zaman sadece gereksinim duyduğumuz da kullandığımız kütüphane ve araçların güncellikleri ile ilgileniyoruz. Çünkü çoğu zaman, iş yoğunluğu nedeni ile birçok teknoloji ile birlikte çalışıyoruz.

Teknoloji ardışık sayılar ile gelişmeye devam ediyor. 2008 yılında başlayan teknoloji akınları, günümüzde yeni sürümleri ile devam ediyor. Web uygulama geliştiricilerinin yakından takip etmiş olduğu ASP.Net MVC geçtiğimiz günlerde ASP.Net MVC 5 sürümünü yayınlamış bulunmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde “ASP.Net MVC 5 ile Web Uygulaması Geliştirme Internet Semineri” isimli yazılı ile ASP.Net MVC 5 hakkında gerçekleştirdiğim internet seminerini sizler ile paylaşmıştım. Bu yazılı ile de internet seminerinde kullanmış oldum materyalleri sizler ile paylaşmak istemekteyim.

Alternatif Video Adresi: https://vimeo.com/72399256

Internet seminerinde Visual Studio 2013 Preview kullanarak, birçok incelemeler yapılmıştır. Yapılan incelemeler de ASP.Net MVC üzerinde OAuth entegrasyonu sağlanması ve diğer birçok konu işlenmiştir. Yapılan uygulamalar entegrasyonları ve Visual Studio 2013 Preview sürümü ile ilgili adresler aşağıda bulunmaktadır.

Visual Studio 2013 Preview

http://www.microsoft.com/visualstudio/tur/2013-downloads

Live Connect

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=144070

Twitter Apps

https://dev.twitter.com/apps/new

Facebook Apps

https://developers.facebook.com/apps

 

Windows Azure ile Cloud Computing Uygulamaları Kitabı

Öğrenmenin en iyi yolu örnek incelemek ya da kitap okumadan geçmektedir. Uzmanlaşmanın en iyi yolu ise, kendi örnekleri yaparak, alışkanlar oluşturmadan geçmektedir. Uzmanlaşmanın ileri noktası ise, düşünce uygulamalarını çeşitli şekiller ile paylaşmaktan geçmektedir.

2008 yılında Microsoft’un geliştiriciler için hazırladığı konferans (PDC 2008) ile günümüz teknoloji altyapısını üzerinde büyük etki bırakmıştır. 2008 yılında başlayan macera benim için ASP.Net MVC ve Windows Azure Platform ile devam etmektedir.

Geçtiğimiz 6 aylık süre içerisinde “Windows Azure ile Cloud Computing Uygulamaları” isimli 10 makale, sunum ve video dan oluşan, Windows Azure Platform konu olan yayın serisi sunmuş bulunmaktayım. Yayın serisinin tamamlanması ile 80 sayfalık e-kitap hazırlamış oldu. Bu yazılı ile de hazırladığım e-kitabı sizler ile paylaşmaktayım.