JQuery Öğreniyorum – 1 (Giriş)

Web geliştiricileri, geliştirdiği uygulamaların kullanıcıların daha fazla zaman geçirmesi adına bir çok görsel ya da gerçek zamanlı veri işlemi yapması gerekmektedir. Bu gibi işlemleri yapabilmek için JavaScript dili kullanılmaktadır. JavaScript kodları sayesinde tarayıcı içerisinde istediğimiz birçok işlemi en fazla kullanıcı deneyimi kazandırmayı amaçlanmaktadır.

jquerycom

Yazdığımız JavaScript dili her tarayıcıda çalışmamakta ve bunun yanında çok fazla JavaScript bilgisi gerektirmektedir. Bu durum Web geliştiricisi olarak çok büyük problem olarak görmekteyim. Konu ilgili yapacağınız araştırmalarda çeşitli hazır JavaScript kütüphaneleri olduğunu bulabilirsiniz. Bu kütüphanelerin en popüleri olarak ise, JQuery olarak görülmektedir.

JQuery, açık kaynak olarak sürdürülen ve Microsoft, Google, Yahoo gibi teknolojiye yön veren teknoloji şirketleri tarafında kullanılmakta ve destek verilmektedir. JQuery özellik ile ASP.Net MVC ile gerçekleştirdiğimiz Web projelerinde büyük olaylıklar sağlamaktadır. Bu gibi özellikler JQuery JavaScript kütüphanesinin kullanılması büyük önem verilmesinin göstergesidir.

Bu yazımda Web uygulamalarımızda iş kolaylığını sağlayan JQuery kütüphanesini tanıtmaya çalıştım. JQuery kütüphanesi ile ilgili dosyaları bağlantıdaki adresten edinebilirsiniz. Bu yazım ile birlikte JQuery Öğreniyorum serimizin başlamasına ilk adımını atmış olduk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *