ASP.NET MVC 3 Preview 1 Duyuruldu !!

Geçtiğimiz günlerde, MVC konferansında tanıtılan, MVC 3 artık kullanıma açılmış bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi tüm teknolojini yeni sürümü ile birlikte, yeni özelliklerde gelmektedir. Aşağıda bu özellikleri ve açıklamalarını bulabilirsiniz.

Razor View Engine

 MVC uygulamalarında kullanabileceğimiz, yeni bir View Engine Framework ‘dır(Bağlantıdaki blog yazımda, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.).

Multple View Engine Support :

Bu özelliğe benzer bir durumu, Visual Studio 2005 den 2010 geçiş döneminde, çoklu Framework desteli bir Visual Studio ile görmüştük. Bu özellik ise Mvc uygularında, uygulama template seçer iken sistemde yükü olan farklı View Engine kütüphaneleri kullanmamıza olanak tanımaktadır.

Validation Impovemets

ASP.Net 4 ile birlikte gelen gelişmiş doğrulama yapısını, ASP.Net MVC desteği olarak düşünülebilir.

Dependency Injection at all levels

Dependency Injection kullandığımız uygulamalarda daha kolay, geliştirme yapmamız sağlandı.

Dynamic View and ViewModel Propertise

.Net 4 ile birlikte gelen, Dynamically Typed Objects özelliğini MVC 3 ile birlikte kullanarak View, ViewData ve Controller üzerinde daha rahat çalışmamızı sağlamaktadır.

Global Action Filters

Kullanıcı tarafında gelecek olan, tüm istemleri filtrelememizi sağlayan bir özelliktir. Uygulama güveliği açısında önemli bir özelliktir.

Support for Permanet Redirecst

ASP.Net MVC uygulamalarında 404 gibi, kaynağını bulunansı gibi durumlarda, yeni kaynak atamak amacı ile gerekli, işlemlerini yapabileceğimiz bir özelliktir.

Özelliklerden de anlayacağınız gibi ASP.Net MVC 3, .Net 4 üzerinde şekillendirilmiştir.Bu sebepten dolayı yalnızca, Visual Studio 2010 sürümleri üzerinde geliştirme yapabiliriz.ASP.Net MVC 3 ile ilgili paketleri, bağlantıda temin edebilirsiniz.Bir dahaki yazımda görüşmek üzeri iyi çalışmalar dilerim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *