Internet Explorer 9 ve Web Uygulamaları

Internet Explorer 9 daha beta olsa da ilk Beta sürümü ile kullanıcıları çok etkiledi. Özelliklede Windows 7 ile gelen bazı özelliklerin Web sayfalarında desteklemesi sağlaması çok büyük bir özellikle olarak görmekteyim. Internet Explorer 9 sürümü ile internet tarayıcıları içinde büyük bir parlama yaptığını söyleyebilirim. Geçtiğimiz günlerde yayınlana Beta sürümleri ile birçok Blog yazarı kendi ortamlarında Internet Explorer 9 özelliklerinde bahsetti ama ben bu özellikleri kendi geliştirdiğim uygulamalarda nasıl kullanabilirim sorunu aramaya başladım.

Geçenlerde Blog (htt://www.ibrahimatay.com) da bazı değişimlerde bulundum. Bu değişimlerin başında Internet Explorer 9 ile birlikte genle Jump ve Pinned eklem özelliğidir. Internet Explorer 9 yeniliklerini kaleme almadan önce kendi blog dahil 2 uygulamada kullandım. Kullanıcı tarafından dönen olumlu bildirimler beni mutlu etti.

Şimdi bu özelliklerin nasıl kullanacağımızı inceleyelim. Bu işlem için uygulamamızda kullanmak amacı ile uygun boyutlarda simgeler sahip olmamız gerekmektedir. Aşağıda kullanacağımız simgelerin boyutları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

  • Önerilen boyutlar: 16×16, 32×32, 48×48
  • Normal boyutlar : 16×16, 24×24, 32×32, 64×64

Ben geliştireceğimiz uygulamamızda (kendi blog da) 48×48 simge seti kullanacağım. Gerekli boyutlarda simge setlerimizi hazırladıktan sonra ilk olarak Internet Explorer Jump özelliğini kullanacağımız Web sayfasının simgesini tanımlayalım. Bu tanımlama işlemi için aşağıdaki meta bildirimini(head etiketinin arasına) gerçekleştireceğiz.

<link rel=”shortcut icon” href=”/favicon.ico” type=”image/vnd.microsoft.icon” />

Yukarıdaki tanımlama ile birlikte Web sayfamızın simgesini tanımladık. Tanımlana bu simge Internet Explorer üzerinde aşağıdaki gibi yerleşecektir.

image

Web sayfamızın simgesi tanımlamasını gerçekleştirdikten sonra adres çubuğundaki simgeyi Windows 7 de bulunan görev çubuğuna sürükleyelim ve sabitleyelim.

Web sayfamızı Internet Explorer tanımlamalarını yapmaya devam edebilim. Bu aşamada ise Web uygulamamızı ismini Internet Explorer tanımlayalım. Bu tanımlama Internet Explorer Jump listesinde Web sayamızın görmek için kullanacaktır.

<meta name=”application-name” content=”Ibrahim ATAY’s Blog” />

Windows 7 de görev çubuğun üzerine gelindiğin, görev çubuğunda bulunan uygulamanın adı ya da herhangi bir bilgi yazısı çıkmaktadır. Şimdi bu işlemi Internet Explorer 9 ile gerçekleştirdiğimizi inceleyelim.

<meta name=”msapplication-tooltip” content=”Ibrahim ATAY’s Blog” />

image

Bir sonra ki adım olarak Web uygulamamızda nasıl Task listesi oluşturabileceğimizi inceleyelim. Bu tanımlama işlemini yapmadan önce Web uygulamamız başlangıç adresin(url bilgisini) tanımlamamız gerekmektedir. Bu tanımlama işlemi için aşağıdaki meta bildirimini kullanacağız.

<meta name=”msapplication-starturl” content=”./” />

Windows tabanında WPFile uygulama geliştirme yapara iken kullanılan bu özellikler zaman zaman bir Web geliştiricisi olarak çok fazla ilgisini çekmekte. Windows 7ile WPFuygulama geliştir iken diğer bir güzel özellik ise görev çubuğu üzerinde yer alan simgelere sayesinde görevler tanımlama gelmektedir. Şimdi bu işlemi bir Web uygulamasında nasıl gerçekleştireceğimizi inceleyelim.

<meta name=”msapplication-task” content=”name=Complete Archives;action-uri=/Archives.aspx;icon-uri=/pics/archives.ico” />

image

Yukarıdaki resimde işaretli olduğu gibi Web gülüğümün Archile bölümü için yukarıdaki tanımlamayı yapmış bulunmaktayım. Aşağıdaki tabloda, yukarıdaki tanımlamada kullanılan parametreleri açıklamaktayım.

Parametre Açıklaması
Name Görev listesin görünecek olan isimi
action-uri Görev listesinde bulunan simgeye tıklandıktan sonra yönleneceğin sayfa adesinidir.
icon-uri Görev listesinde görünecek olan simge adresi

Not: Internet Explorer Jump ve Task yenilikleri ile ilgili daha detaylı bilgiler için bağlantıda bulunan msdn kaynağının incelemenizi tavsiye etmekteyim.

image

Kendi blog temel alarak gerçekleştirmiş olduğumuz örnek gerçekleştirmek istediğinizde yukarıdaki resimdeki gibi olacaktır. Bu yazımda Internet Explorer 9 yenilikleri olan Jump ve Task özelliklerine değinmeye çalıştım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *