Visual Studio 2010 ve SafeMode

Visual Studio 2010 ile WPF tabanlı geliştirme ortamı ve gelişmiş eklenti yönetimine sahip olduk. Visual Studio 2010 IDE eklediğimiz eklentilerin zaman içerisinde hatalar oluşabilir. Oluşan hatalar Visual Studio çalışması sırasında hata oluşmasına hatta başlamasına sırasında problemler oluşturabilir. Bu gibi durumlar için Visual Studio çeşitli parametreler ile kontrol edebiliyoruz.

Not: Visual Studio 2010 başlatma aşamasında kullandığımız parametreler ve açıklamaları için bağlantıdaki kaynağı inceleyebilirsiniz.

image

Bu yazımda da geçenlerde yaşadığım bir problemi çözümünü sizler ile paylaşmak istemekteyim. Söz konusu problem Visual Studio kurduğum bir eklentinin Visual Studio ‘un başlaması engelledi ve çeşitli hatalar oluşturmaktaydı. İşte bu gibi durumlar için Visual Studio bazı parametreler ile Safe Mode da başlatabiliyoruz.

Windows x86

C:\Program Files\Microsoft Visual Studio 10.0\Common7\IDE\

Windows x64

C:\Program Files (x86)\Microsoft Visual Studio 10.0\Common7\IDE\

Visual Studio 2010 kurulum yapmış olduğunuz dizine eriştik ve Windows Terminalin açalım. Visual Studio 2010 yani dizindeki hali ile devenv.exe dosyasına gelelim.

image

Windows Terminali üzerinde devenv /safemode şekliden yapmış olduğumuz çağrısı ile Visual Studio 2010 Safe Mode da başlatılmaktadır.

image

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *