Windows Azure ile Cloud Computing Uygulamaları – 8 (Video)

İhtiyaçlar her gün değişiyor. 2000li yılların başında 1.44mb disketler ile dosya taşıdığımız günler den 64GB USB belleklere kadar uzanan hızlı teknoloji serüveni yaşadık. Günümüzde cebimizde çok küçük bir nesne ile dünyaları taşı hale geldik. İnsanoğlun ise her zaman olduğu gibi daha fazlasını istemeye devam ediyor.

Günümüzde iş ve özel hayatlarımızda kişisel ya da iş verileri sürekli artmaya devam ediyor. İş alanların ve sosyal ortamlara oluşturduğumuz veriler, Big Data düşüncesini oluşturmaktadır. Artan veri miktarlarına ekonomik, güvenli ve yüksek optimizasyon değerleri ile depolama yapabilmek amacı ile Cloud Computing altyapısı altında birçok teknoloji ve konseptler oluşturulmuştur.

Cloud Computing, birçok şirket tarafında yorumlanarak, farklı altyapıların kurulumları
gerçekleştirdiği gibi Microsoft, Windows Azure Platform ürünü ile de yeni teknoloji ve iş konseptlerin sunulmuştur.  Microsoft, Windows Azure Platform ile uygulama ve altyapı hizmetlerinin yanında veri depolama ve işleme konusunda birçok çözüm sunmaktadır. Windows Azure Platform ile sunulan depolama çözümlerinde başında ise, Windows Azure Storage gelmektedir.

Gerçekleştirilen anlatımın örneklendirilebilmesi amacı ile “WindowsAzure.FunnyApp” uygulaması geliştirilmiştir. Söz konusu uygulama ile ilgili olarak, aşağıdaki bağlantıyı
kullanarak, uygulama kaynak kodlarını edinebilirsiniz.

Github / https://github.com/ibrahimatay/WindowsAzure.FunnyApp

Windows Azure ile Cloud Computing uygulamaları yayın serisinin “Windows Azure ile Cloud Computing Uygulamaları – 8” bölümünde Windows Azure Storage ‘un parçalarından biri olan Blob Storage hakkında bilgiler verilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *