ASP.Net MVC 2 Sonrası HtmlHelper Geliştirme

Günümüzün en büyük problemi zamanın olduğunu söyleyebiliriz. Zaman hızlı geçmesinde ya da yetmemesinde şikayet ederiz. Unutulmamalıdır ki, zaman beraberinde birçok yeniliği de getirmektedir.

ASP.Net MVC kütüphanesi ilk yayınladığı günden günümüze birçok yenilik ve güncellemeler ile olgun bir hale aldı. ASP.Net MVC kütüphanesi 1 ve 2 sürümlerinde temel anlamda MVC tasarım desenin Web üzerinde uygulanması ile ilgili iyi bir çözüm olduğunu kanıtlamıştır. ASP.Net MVC 3 sürümü ile de kurumsal iş uygulamalarında kolaylaştıracak birçok yenlik eklemiştir.

Web geliştiricinin bilmesi gereken bilgiler arasın da geliştirmiş olduğu sayfa elemanlarını üretimdir. Uygulama geliştirme sürecinde ASP.Net MVC kütüphanesinde kullanılıyor ise, gereksinim duydukça ASP.Net MVC arayüz fonksiyonlarının  (htmlhelper) geliştirmesi gerekmektedir. ASP.Net MVC kütüphanesi sürümler arasında bazı farklılıklar göstermektedir. ASP.Net MVC (1) ve 2 sürümlerinde  ara yüz metot  geliştirmesi hakkında “ASP.Net
MVC de HtmlHelper Geliştirmek
” başlığı altında anlattığım gibi uygulanmaktadır. Ama ASP.Net MVC 3 ve sonrası sürümlerinde ara yüz metot geliştirme sürecinden bazı değişimler meydana gelmiştir.

Aşağıdaki kaynak kod parçası ile ASP.Net MVC 3 ve ileri sürümlerinde ara yüz metot örnek kod parçasını bulunmaktadır.

Hazırlanan örnek, “ASP.Net MVC de HtmlHelper Geliştirmek” makalesinde de uyguladığım gibi temelde sayfa içerisinde “img” etiketini konumlandırmayı amaçlamaktadır. Uygulama örneğini
çalıştırdığımız da aşağıdaki ekran görüntüsünü elde etmekteyiz.

Çalışmada kullanmış olduğum uygulama örneğini Visual Basic ve C# dilleri kullanarak hazırladım. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak uygulama örneğini ve konu ile ilgili diğer içeriklere erişebilirsiniz.

MvcExtonsionMethod

https://github.com/ibrahimatay/MvcExtonsionMethod

ASP.NET MVC Öğreniyorum – 18 (Arayüz Tasarımı)

http://www.ibrahimatay.com/post/2011/7/25/ASPNET-MVC-Ogreniyorum%E2%80%9318-(-Arayuz-Tasarimi-)

ASP.Net MVC de View nasıl Geliştirilmeli

http://www.ibrahimatay.com/post/2010/8/28/ASPNet-MVC-de-View-nasil-Gelistirilmeli

ASP.Net MVC de HtmlHelper Geliştirmek

http://www.ibrahimatay.com/post/2010/11/21/ASPNet-MVC-de-HtmlHelper-Gelistirmek

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *