ASP.Net MVC de View nasıl Geliştirilmeli

Uzun süre Web uygulaması geliştirmiş iseniz, çalışma zamanınızın büyük bölümünü, hazırlanan tasarımın sayfa içerisindeki konumu ile uğraşmışsınızdır. ASP.Net WebFrom ile geliştirme yapmış iseniz, nesneleri sayfa içersinde düzene koymak için tablolardan yaralanmaktaydık.(Buda bizim kolayımıza geliyordu. )

İş, ASP.Net MVC ile uygulama geliştirme noktasına gelince ise, programcı tarafından hazırlana içeriği daha fazla önem kazanmakta. Artık tablolardan kurtulup, arama motorlarında daha çok seveceği içeriklerin, üretmek gerekmektedir.

Arama motorların ve farklı tarayıcı çözünürlüklerinde daha sağlıklı görünümler sağlamak için, tasarımlarımızda div ve daha kaliteli css hazırlamamız gerekmektedir.

View katmanı, kendi içerisinde Web uygulamasının kullanıcı etkileşimin sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı, html tasarımının yaptığımız ve veri katmanında bağımsız olarak çalışan bir bölümdür.

Konu ile ilgili bir kısa araştırmadan sonra, sizlerinde incelemesi gereken bazı projeler toplamış oldum.

Hüseyin Tüfekcilerli / Aptal Tablolar

Aptal Tablolar projesi, hazırladığımız tasarımlarda neden tablo kullanılmaması gerektiğini anlatmaktadır. Çalışma içerisinde, css ve div kullanarak nasıl tasarım yapabileceğimiz konusunda, güzel bilgiler vermektedir.

Fatih Hayrioğlu / CSS Kitap

CSS kitap, css konusunda başlangıçtan ileri noktalara kadar css öğrenmeye karar veren kişiler için, biçilmiş kaftan olarak görmekteyim.

Söz konusu çalışmaları incelemeniz dahilin de ASP.Net MVC uygulamalarında daha sağlıklı View hazırlayabileceğiz düşüncesindeyim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *